15.04.2021
  Zimní období je od 1. listopadu do 31. března. Mimo toto období se nemusí dodržovat časy ukončení zásahu na daných komunikacích dle vyhlášky 104/1997 Sb. a operačního pl…
více...
Usychání smrku pichlavého v Liberci

Od 1.7.2020 byla na Technické služby města Liberec p.o. nově převedena správa zeleně. V současné době správa monitoruje na území města zhoršující se stav dřevin, zejména smrku pichlavého. Současně také přijímáme od občanů města Liberec upozornění na tuto skutečnost. Různými částmi České republiky se od roku 2015 prohnala v různé intenzitě přemnožená populace mšice smrkové.

V Liberci byla v menší míře evidována již v loňském roce a na jejím rozšíření mělo velký vliv i loňské sucho a relativně slabá zima. Jehlice smrků mají žlutozelenou skvrnitost, zhnědnou a opadají. Mšice nenapadá nové letorosty. Dřevina napadená mšicí není v první fázi nebezpečná a není důvod k jejímu bezodkladnému kácení. Jedná se pouze o sníženou estetickou hodnotu těchto dřevin. U smrků se slabším poškozením a dobrou vitalitou mají vzniklé změny bezproblémový vratný charakter.

Z tohoto důvodu nebudeme v prvním kroku provádět masivní kácení těchto dřevin, ale budeme se snažit dřeviny spíše monitorovat, pravidelně kontrolovat a pozorovat jejich vývoj a v případě, že dojde ke zhoršení vitality, přistoupíme k jejich postupnému kácení.

Město Liberec se potýká i s přemnožením lýkožrouta smrkového. V tomto případě se dřeviny bezodkladně kácí.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Další novinky, které by Vás mohly zajímat