15.04.2021
  Zimní období je od 1. listopadu do 31. března. Mimo toto období se nemusí dodržovat časy ukončení zásahu na daných komunikacích dle vyhlášky 104/1997 Sb. a operačního pl…
více...
Studená obalová směs

Technické služby města Liberec momentálně používají studenou obalovou směs

Během zimního období se na opravu výmolů v asfaltových krytech používá tzv. studená balená (pytlovaná asfaltová směs). Samotná pokládka asfaltových směsí za studena probíhá do teploty maximálně -10 °C, kdy při teplotě pod -2 °C musí dojít k dokonalému očištění samotného výmolu od nečistot (vymetením či vyfoukáním), v případě vody ve výmolu je nutné místo vysušit.

Pro dosažení dokonalého přilnutí je potřeba použít penetrační postřik, nebo dané stěny a dno výmolu polít asfaltovou emulzí. Emulze se před úkonem musí zahřát, aby došlo ke štěpení a tím i k oddělení vody od asfaltu. Do výmolu se poté vysype pytlovaná asfaltová směs (pro danou zpracovatelnost nutno minimálně 24 h před pokládkou udržovat v teplotě nad 10 °C), a to ve vrstvě od 3 do 6 cm. Dále hutníme vibrační deskou či pěchem.

Pokud jsou výmoly hlubší, nanáší se studená obalová směs po vrstvách a hutní se až do výšky asfaltového krytu komunikace. Ideální je spoj (styk) stávajícího krytu komunikace a studené balené směsi opět polít asfaltovou emulzí, zasypat drtí frakce 2/5 mm a následně opět zhutnit.

Při takovém postupu by měl výmol vydržet do ideálních klimatických podmínek pro provedení opravy výmolů teplou asfaltovou směsí s výřezem.

Oprava asfaltovou směsí za studena je mnohem nákladnější než oprava tzv. „teplou balenou“, proto jsou opravovány jen takové výmoly, které bezprostředně ohrožují plynulost a bezpečnost silničního provozu.    

ZODPOVĚDNÁ OSOBA
Správa komunikací

tel.: 778 701 018
email: spravakomunikaci@tsml.cz
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Další novinky, které by Vás mohly zajímat