04.07.2019
V závislosti na vývoji klimatických podmínek, kdy není v dohledné době předpokládaný žádný spad atmosférických srážek, byla ze strany Statutárního…
více...
Sečetli jsme náklady na zimní údržbu

Technické služby města Liberce a.s. měly v zimním období na starosti údržbu 407 km vozovek, 165 km chodníků a další prostranství, které jsou ve vlastnictví města Liberce. Náklady na zimní údržbu v Liberci byly letos o 5 000 000 Kč vyšší než loni a dosáhly částky cca 19 500 000 Kč bez DPH.

Letošní zima byla sice celosvětově nejteplejší za poslední desítky let, ale na zimní údržbu náročnější než ta loňská. Střídaly se teploty kolem nuly a měnilo se počasí, takže se muselo použít větší množství posypového materiálu. Jenom velké sypače najely přes 20 000 km a spotřeba posypového materiálu činila 4 215 tun oproti loňským 2 661 tunám.

Zimní období bylo zahájeno 1. 11. 2014 a bylo velmi teplé s malým spadem sněhu. Dle našeho měření napadlo letos v Liberci celkem 91 cm sněhu, což je v porovnání s loňskem, kdy napadlo pouze 32 cm, třikrát více. Paradoxně nejkritičtější den byl 31. 3. 2015, což je podle silničního zákona č.13/1997 poslední den oficiálního zimního období, kdy za 3 hodiny napadlo 15 cm sněhu. Tento netradiční průběh jara donutil Technické služby města Liberce a.s. i nadále udržovat zimní režim. Druhý největší spad za toto zimní období byl ve dnech 4. – 5. 1. 2015, kdy napadlo 20 cm sněhu.

Klimatické podmínky umožňovaly průběžně uklízet posypový materiál z chodníků a komunikací a tím urychlit úklid po zimním období. Vzhledem k velmi teplému průběhu zimy prováděli pracovníci TSML a.s. další práce, jako např. opravy výtluků studenou balenou směsí, nebo prořezy stromů a keřů.

Organizaci zimní údržby zajišťovaly 2 dispečinky, z nichž jeden fungoval 24 hodin denně. Naši zkušení dispečeři nepřetržitě sledovali vývoj počasí, vysílali do terénu údržbová vozidla a v případě potřeby komunikovali s dispečinky jiných organizací, jako je např. záchranná služba nebo DPMLJ a řešili aktuální situace.

Poděkování patří nejen pracovníkům TSML a.s. a externím spolupracovníkům, kteří se na zimní údržbě podíleli, ale také občanům Liberce, kteří naše dispečery upozorňovali na některé situace a umožnili Technickým službám města Liberce a.s. operativně ošetřit nebezpečné úseky.

ZODPOVĚDNÁ OSOBA
Alžběta Folprechtová
Vztahy s veřejností
tel.: 604 299 507
email: folprechtova@tsml.cz
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Další novinky, které by Vás mohly zajímat